Dnia 24 .02.2016 przeprowadziłam lekcję otwartą dla
nauczycieli naszego gimnazjum z
zastosowaniem metody oceniania kształtującego. Zapraszam do obejrzenia prezentacji i zapoznania
się z konspektem. Lekcja godna polecenia :)
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA
ANGIELSKIEGO
z zastosowaniem
metody oceniania kształtującego
zrealizowanej dnia 24.02.2016.
w klasie III d
Opracowanie i prowadzenie: Iwona Gawryluk
Temat: Illnesses – exam tasks. Choroby– zadania egzaminacyjne.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
-
uczeń potrafi nazwać wybrane
dolegliwości w języku angielskim
- uczeń wie
jakie znaczenie ma czasownik modalny should / shouldn’t
Cele lekcji:
- uczeń
potrafi udzielić rad za pomocą czasownika should / shouldn’t
- uczeń potrafi wychwycić informacje z tekstu
słuchanego
- uczeń współpracuje w parze i grupie
- uczeń wyciąga wnioski
Cele w języku ucznia:
- umiem
doradzić koledze co ma zrobić kiedy źle się czuje z zastosowaniem
czasownika should / shouldn’t
- potrafię
powiedzieć co mi dolega
- rozumiem
tekst nagrania i na jego podstawie potrafię udzielić odpowiedzi na pytania
Nacobezu:
- znasz słownictwo związane chorobami
- doradzisz koledze co ma zrobić kiedy źle się czuje z
zastosowaniem czasownika should / shouldn’t
Pytanie kluczowe:
·
Jaka struktura językowa jest potrzebna, żeby
zrozumieć zalecenia lekarza?
Przebieg lekcji:
- Rozgrzewa – English
jokes – praca w parach
- Podanie i zapisanie tematu lekcji
- Przedstawienie
celów lekcji w języku ucznia i ‘nacobezu’
- Zapis pytania kluczowego i zapowiedź poszukania
odpowiedzi podczas lekcji.
- Nawiązanie do tematu lekcji – Why do you go to the doctor?
- Dobieranie
nazw chorób do ilustracji oraz uzupełnianie zdań – wyjaśnianie
niezrozumiałych wyrazów – podręcznik – praca indywidulana
- Wypełnianie luk - http://angielskipodrodze.pl/2013/07/14/czlowiek-health-2/-
wspólne uzupełnianie zdań
- Gramatyka - should/
shouldn’t
·
Uczniowie wspólnie odpowiadają na pytanie
odnośnie użycia czasownika should/ shouldn’t (pytania wyświetlone na rzutniku)
When do we use should / shouldn’t?
- Zadania
gramatyczne - zabawa grupowa – odgadywanie nazw chorób i udzielanie
porad z zastosowaniem should/shouldn’t
– karta pracy
- Film
- https://www.youtube.com/watch?v=t87VGQ-NlwQ –udzielanie
odpowiedzi na pytania
·
What kind of symptoms does she have?
·
How long has she had these symptoms?
·
What kind of advice does the doctor
give for her?
- Odpowiedź na pytanie kluczowe:
• Jaka struktura językowa jest potrzebna,
żeby zrozumieć zalecenia lekarza?
- Praca domowa – ćw. 2/6 str.153 książka ucznia
- Uczniowie
uzupełniają kartę samooceny.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
·
Projektor multimedialny
·
Radioodtwarzacz
·
Podręcznik
·
Karta pracy
·
Karta samooceny
Metody pracy:
metoda komunikacyjna (The Communicative
Approach)- włączanie ucznia do uczestnictwa w rozmowach toczących się w języku
obcym
metoda kognitywna– przyswajanie języka przez
ucznia ma charakter innowacyjny, twórczy, prawo do błędów,
metoda naturalna – nauczanie zbliżonej do
naturalnej formy komunikacji, wyeliminowanie stresu
Załączniki:
- CELE
Cele
lekcji
|
na co będę zwracać uwagę
|
-
potrafisz doradzić koledze co ma zrobić kiedy źle się czuje z zastanawianiem
czasownika should / shouldn’t
-
potrafisz powiedzieć co mi dolega
-
rozumiesz tekst nagrania i na jego podstawie potrafisz odpowiedzieć na
pytania
|
-
znasz słownictwo związane chorobami
-
doradzisz koledze co ma zrobić kiedy źle się czuje z zastosowaniem czasownika
should / shouldn’t
|
2. KARTA SAMOOCENY UCZNIA
Lp.
|
Umiem, potrafię, wiem ....
|
Bardzo
dobrze
|
Średnio
|
Słabo
|
1
|
Potrafię
wyszukać informacje w tekście mówionym
|
|
|
|
2
|
Potrafię
doradzić koledze co ma zrobić kiedy
źle się czuje z zastanawianiem czasownika should/shouldn’t
|
|
|
|
3
|
Potrafię
powiedzieć co mi dolega
|
|
|
|
3.ENGLISH JOKES
Patient - Doctor, doctor, everyone keeps
ignoring me
|
Doctor - Next please!
|
Patient - Doctor, doctor. Every time I drink a cup of tea, I get
a pain in my eye
|
Doctor - Take the spoon out of the cup.
|
Patient - Doctor, doctor, I feel like a
bell.
|
Doctor - Take these pills, and if they
don't help, give me a ring
|
4. GAME
- I HAVE A HEADACHE
- I HAVE A SORE THROAT
- I HAVE A STOMACH ACHE
- I HAVE A TOOTHACHE
- I HAVE A HEART ATTACK
- I HAVE A RASH
- I HAVE A FLU
- I HAVE A RUNNY NOSE