sobota, 24 października 2015

Wspaniała przygoda na Malcie - kurs metodyczny



Dzięki programowi Erasmus Plus, przeżyłam niezapomniane chwile w St. Julains na Malcie. Miałam okazję uczęszczać na zajęcia   metodyczne  w jednej z renomowanych szkól maltańskich "European School of English - " Methodology Revisited, Revitalised, Renergised-Language Teaching Methodology". Maltańska przygoda  rozpoczęła się 5 października 2015 roku i trwała całe dwa tygodnie. 

Szkolenie miało formę praktycznych warsztatów, a praca odbywała się głównie w grupach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, tablicy interaktywnej i innych materiałów audiowizualnych. Tematyka kursu obejmowała metody aktywizujące i integrujące, rozwijanie wszystkich sprawności językowych, nauczanie gramatyki, słownictwa i wymowy, dyktowanie, piosenki na lekcji języka angielskiego, wykorzystywanie programów informatycznych i Internetu, środki dydaktyczne online, korzystanie z YouTube, style i preferencje uczenia się. 
Szkolenie zwiększyło moją wiedzę na temat metod, technik i materiałów do nauczania, zachęciło do szerszego wykorzystania TIK. Udział w kursie miał niewątpliwie ogromny wpływ na podniesienie moich kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności lingwistycznych.

Wraz z innymi uczestnikami kursu brałam udział w zajęciach integracyjnych organizowanych przez szkołę  jak i we własnym zakresie: spotkania w kawiarniach, rozmowy i wycieczki kulturoznawcze do takich miejsc jak:
 Marsaxlokk, Valetta, Błękitna Jaskinia (Blue Grotto), panorama wyspy z klifów Dingli
Mdina - "Ciche Miasto", Mosta, plaża w Golden Bay, cytadela w Victorii, Lazurowe Okno i wybrzeże archipelagu Maltańskiego -  wszystko to wpłynęło na poszerzenie horyzontów i wzbogacenie mojej wiedzy kulturowej dotyczącej tego kraju. Zajęcia poświęcone kulturze i historii Malty,  nie tylko poszerzą wiedzę ogólną moich uczniów, ale także zachęcą ich do walki z ksenofobią i stereotypami oraz rozwijania w nich poczucia integracji europejskiej.

 Zdobytą wiedzę i umiejętności  wykorzystam  w praktyce. Poza „odświeżeniem” słownictwa,  poznanych  nowatorskich metod kształcenia jakie wykorzystywali wykładowcy podczas zajęć niewątpliwie wpłyną na podniesienie jakości prowadzonych przeze mnie zajęć oraz zmotywują  moich uczniów do aktywnej pracy na lekcjach. Udział w kursie zwiększył wymiar europejski  pracy szkoły, przyczynił się do poprawy atrakcyjności i skuteczności realizowania celów nauczania, co  przełoży  się na podniesienie jakości wyników egzaminów gimnazjalnych  uczniów i ich kompetencji językowych.

Udział w kursie  na Malcie  był dla mnie  kolejnym  ważnym doświadczeniem  zawodowym. Wyjazd na kurs zagraniczny  w dużym stopniu zmotywował mnie do dalszej pracy i podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych oraz dalszego udziału w kursach doskonalących kadrę nauczycielską w ramach programu Erasmus Plus. Uważam, że programy unijne, które dają możliwość rozwoju zawodowego i językowego  kadry nauczycielskiej, rozwoju językowego   osób w innych sektorach są bezcenne, gdyż dzięki nim możemy doskonalić powyższe  umiejętności, jak  również umiejętności organizacyjne i zarządzające.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz